Találós kérdés: a világ lakosságának majdnem közel 10 százaléka szenved tőle, így ez a nyolcadik legelterjedtebb betegség a földön. Vajon mi ez?
Nem más, mint az akne, más néven pattanás, avagy az a bőrbetegség, melynek során a faggyúmirigy kivezető nyílása elzáródik, benne a baktériumok felgyülemlenek és elindul egy gyulladásos folyamat. Hogy mitől alakul ki, azt számtalan tényező befolyásolhatja, ilyenek például a faggyútermelés, a hormonok, az allergia, vagy a kozmetikumok helytelen használata. Amit viszont sokszor elfelejtünk, hogy néha a rossz táplálkozási szokások állhatnak mögötte.
Talán hallottatok már az ételek glikémiás indexéről, mely megmutatja, hogy egy adott élelmiszerben lévő szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben. Az alacsony GI értékű ételek lassan szívódnak fel, ezáltal hosszabb ideig tartó teltségérzetet okoznak. Ezzel szemben a magas GI értékű élelmiszerek gyorsan emelik meg a vércukorszintet és az inzulinszintet is. S hogy hol van itt az összefüggés?! A magas inzulinszint elősegítheti az IGF-1 (Insulin-like Growth Factor) hormon termelődését, melynek hatására fokozódik a bőr faggyútermelése és a pattanások kialakulása.

Bőrproblémák szempontjából külön kiemelnénk a tejet és a tejtermékeket. Egyrészt a tej önmagában is gyorsan emeli az inzulinszintet, másrészt a tejsavó fehérje erre rátesz még egy lapáttal. Nem utolsó sorban pedig a tejben alapból is van IGF-1, ami nemcsak az akne kialakulását segíti elő, de bizonyos kutatások összefüggésbe hozták a korai pubertással, valamint a rák és diabétesz kockázatával is.
A problémás bőr mögött nagyon gyakran étel intolerancia is állhat, amit fontos az ételallergiától elkülöníteni. Az utóbbi egy veszélyes betegség, melynek lényege, hogy az elfogyasztott étel után a szervezet egy azonnali immunválasszal reagál az allergénre. Ezzel ellentétben az intolerancia egy olyan folyamat, melyben az immunrendszer nem vesz részt, a kellemetlen tünetek kialakulásáért az emésztőrendszer a felelős. Éppen ezért kimutatni sem olyan egyszerű. Leggyakoribb jellemzői az akne, ekcéma, bőrviszketés, hasfájás, puffadás, fáradtság, fejfájás.
Ha úgy érzed, fennáll az étel intolerancia lehetősége, egyrészt érdemes felkeresni egy szakembert és elvégeztetni a megfelelő vizsgálatokat, másrészt úgynevezett eliminációs diéta javasolt, ami azt jelenti, hogy a gyanús élelmiszereket pár hétre teljesen ki kell iktatni az étkezésből, majd egyesével, fokozatosan visszavezetni és megfigyelni, mely ételre milyen reakció érkezik a testünktől. Fontos ilyenkor egy naplót vezetni a tapasztalt tünetekről. A leggyakoribb panaszokat a tej, a glutén, a szója, a tojás, a cukor, a koffein és az olajos magvak okozzák.
Egy biztos, ha tiszta, szép és ragyogó bőrt szeretnénk, akkor bizonyos ételeket érdemes teljesen elfelejteni:
- a finomított gabonákat,
- a cukrokat (beleértve a nádcukrot és szőlőcukrot is),
- a tejet és tejtermékeket,
- az omega-6 zsírsavban gazdag ételeket,
- a cukros üdítőket és az alkoholt.
Amik viszont segíthetnek, azok az antioxidánsban gazdag, azaz a gyulladásgátló hatású élelmiszerek. Egyél minél több és változatosabb zöldséget és gyümölcsöt, például bogyós gyümölcsöket (eper, málna, szeder, áfonya), zöld leveles zöldségeket (paraj, kel, sóska), keresztesvirágú zöldségeket (brokkoli, karfiol, káposzta), na meg omega-3 zsírsavban gazdag ételeket (diófélék, chia mag)! A zöld tea már régóta, köztudottan csodákat művel a bőrrel, ha pedig extra vitaminokra van szükség, keresd az A-, D- és E-vitaminban és cinkben gazdag ételeket.
A bőröd tested legnagyobb kiterjedésű szerve. Óvd és tápláld kívülről ÉS belülről is!
Fotók: Unsplash, Tom Newton
Források:
https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-cause-acne
http://medicalonline.hu/tudomany/cikk/barat_vagy_ellenseg_a_tej